
W czwartkowym meczu z Rakowem Częstochowa kibice Maccabi Hajfa wywiesili skandaliczny transparent. Głos w tej sprawie zabrał prezydent RP, Karol Nawrocki, oraz inni politycy.
Kibice Maccabi Hajfa wywiesili skandaliczny transparent podczas meczu z Rakowem
W czwartkowy wieczór Raków Częstochowa podejmował Maccabi Hajfa na Nagyerdei Stadionie w Debreczynie (neutralnym boisku) w ramach rewanżowego starcia 3. rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Mecz zakończył się zwycięstwem "Medalików" 2:0. Dzięki temu wynikowi Raków odrobił straty z pierwszego starcia, wygrywając w dwumeczu 2:1 i tym samym awansował do ostatniej rundy kwalifikacyjnej.
Więcej niż o awansie Rakowa mówi się jednak o skandalicznym zachowaniu izraelskich kibiców. Fani Maccabi wywiesili haniebny transparent. Napisali na nim: "Mordercy od 1939 roku". Jako pierwszy o tym fakcie poinformował Łukasz Ciona w serwisie X.
Skanadaliczny transparent wywieszony przez kibiców Macabi Haifa oskarżający Polaków o Holocaust!!! CO TO MA ZNACZYĆ?? Żądam interwencji i kary! @UEFA @BoniekZibi pic.twitter.com/wUF5HIdyHn
— Łukasz Ciona (@CionaSport) August 14, 2025
Jest reakcja prezydenta RP
Tego samego dnia na transparent fanów Maccabi zareagował prezydent RP, Karol Nawrocki. "Skandaliczny transparent wywieszony przez kibiców Maccabi Hajfa obraża pamięć o obywatelach polskich-ofiarach II wojny światowej, wśród których było 3 mln Żydów. Głupota, której nie tłumaczą żadne słowa." - napisał na portalu X.
Skandaliczny transparent wywieszony przez kibiców Maccabi Hajfa obraża pamięć o obywatelach polskich-ofiarach II wojny światowej, wśród których było 3 mln Żydów. Głupota, której nie tłumaczą żadne słowa.
— Karol Nawrocki (@NawrockiKn) August 14, 2025
Stanowisko ministra Sportu i Turystyki
Obojętnie wobec tej sprawy nie przeszedł również m.in. minister Sportu i Turystyki - Jakub Rutnicki. "Nie ma akceptacji dla skandalicznego zachowania izraelskich kibiców wobec Polek i Polaków. Oczekujemy błyskawicznej i jednoznacznej reakcji UEFA. W trybie pilnym wystąpimy o wyciągnięcie konsekwencji wobec izraelskiego klubu. Areny sportu nie są miejscem propagowania kłamstw. - napisał w mediach społecznościowych.
Nie ma akceptacji dla skandalicznego zachowania izraelskich kibiców wobec Polek i Polaków. Oczekujemy błyskawicznej i jednoznacznej reakcji UEFA. W trybie pilnym wystąpimy o wyciągnięcie konsekwencji wobec izraelskiego klubu. Areny sportu nie są miejscem propagowania kłamstw.
— Kuba Rutnicki (@KubaRutnicki) August 14, 2025
Na tym skandaliczne zachowanie Izraelczyków nie miało końca. Według relacji Łukasza Ciony spiker Maccabi wyzywał Polaków od nazistów.
Spiker Macabi wyzywa nas od nazistów, to są jacyś chorzy ludzie
— Łukasz Ciona (@CionaSport) August 14, 2025
Przedstawiciele Maccabi Hajfa odmówili komentarza w sprawie tego, co wydarzyło się na trybunach i odwołali konferencję prasową.
Izraelczycy w panice odwołali konferencję prasową! Ja tego tak nie zostawię! pic.twitter.com/zgMPZRfR67
— Łukasz Ciona (@CionaSport) August 14, 2025
Liga Konferencji Europy Rakow czestochowa Maccabi Hajfa Karol Nawrocki Jakub Rutnicki Kibice Transparent Uefa