placeholderSpecjalna oferta dla nowych klientówOdkryj kod promocyjny u bukmachera i załóż konto
BONUSVIPZałóż konto
Bundesliga (Liga Niemiecka)

Informacje o klubie Bayer Leverkusen i historia

Bayer Leverkusen jest niemieckim klubem sportowym założonym w 1904 roku. Sekcja piłkarska została utworzona trzy lata pózniej, a zawodnicy występują w tradycyjnych czerwono-biało-czarnych strojach. Bayer jest klubem należącym do globalnego koncernu farmaceutycznego o tej samej nazwie, stąd też wziął się przydomek klubu Aptekarze.

Bayer Leverkusen sukcesy i trofea. Gra w europejskich pucharach 

Piłkarze z Leverkusen nigdy nie zdołali zdobyć tytułu Mistrzów Niemiec pięciokrotnie zajmując drugie miejsce w końcowej tabeli, ostatni raz w 2011 roku. Jednym z najlepszych, a zarazem najbardziej pechowych okazał się sezon 2001/2002 gdzie Bayer doszedł do finału Ligi Mistrzów, finału Pucharu Niemiec oraz do ostatniej kolejki walczył o pierwsze miejsce w Bundeslidze, niestety na każdy froncie poległ i zakończył sezon na drugiej pozycji.

Jedyne znaczące trofea, które zdobią klubową gablotę to Puchar Niemiec wywalczony w 1993 roku oraz Puchar UEFA z  roku 1988. Do grona najbardziej znanych piłkarzy, którzy reprezentowali barwy Aptekarzy zaliczamy Lucio, Ze Roberto, Berbatova, Vidala, Vollera, Ballacka, Neuville'a, Kirstena czy Schneidera. W sezonie 2019/2020 najjaśniejszym punktem drużyny był młody nimiecki piłkarz Kai Havertz, który za 80 mln Euro został wytransferowany do angielskiej Chelsea Londyn. Swoje domowe mecze Bayer Leverkusen rozgrywa na obiekcie BayArena mogącym pomieścić 30 tysięcy kibiców.

Bayer Leverkusen stadion

Stadion oddano do użytku w sierpniu 1958 roku, a 5 lat pózniej zainstalowano sztuczne oświetlenie. W latach 90 stadion doczekał się kapitalnego remontu podczas, którego zainstalowano podgrzewaną murawę, wymieniono system oświetleniowy oraz zadaszono obiekt. Stadion spełnia wszystkie wymogi UEFA i dzięki temu można na nim rozgrywać mecze na wszystkich szczeblach europejskich pucharów. W sezonie 2018/2019 średnia widzów wynosiła niespełna 28 tysięcy, więc mieszkańcy Leverkusen bardzo chętnie odwiedzają stadion mieszczący się przy Bismarckstrasse. Podczas ostatniego sezonu Bayer z z dorobkiem 63 punktów zajął piąte miejsce w Bundeslidze, na ten bilans składało się 19 zwycięstw, 6 remisów oraz 9 porażek. Osiągnięty wyniki daje bezpośrednią kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy. Bayer Leverkusen w ostatnich latach bez wapienia zalicza się do grona klubów z górnej połowy tabeli i ze względu na ciekawą kadrę śledzenie ich wyników jest warte uwagi.

FAQ - często zadawane pytania

Loading...

Bayer Leverkusen skróty meczów
Zobacz więcej
Bundesliga (Liga Niemiecka)
BayBayer Leverkusen
2 : 1
FSVFSV Mainz 05
Aktualny MVP meczu: