Shutterstock/Raffaele Conti 88Selekcjoner Anglii Thomas Tuchel spotkał się z falą krytyki od czołowych byłych piłkarzy i dziennikarzy po odpadnięciu z Argentyną w półfinale Mistrzostw Świata. Byli zawodnicy i komentatorzy zgodnie twierdzą, że Niemiec zastosował zbyt defensywną taktykę w drugiej połowie i w ten sposób oddał inicjatywę mistrzom świata. Według ekspertów decyzje trenera przyczyniły się do porażki reprezentacji Anglii na progu finału.
Ostre wypowiedzi byłych piłkarzy
„Nasza gra była zbyt pasywna. Thomas Tuchel nic nie zmienił, a Argentyna zaczęła nas naciskać. Topowi menedżerowie przeciwdziałają temu, co dzieje się na boisku, a nie jeszcze bardziej się zamykają. To, co robią, to pressing wyżej i próba zmiany tempa gry. Myślę, że popełnił błąd. Przeciwko temu zespołowi, mistrzom świata, nie można sobie na to pozwolić. To był nasz najważniejszy test i zawiedliśmy w nim” – stwierdził Wayne Rooney.
Micah Richards podkreślił, że po pierwszym golu Anglia powinna ruszyć po drugi trafienie: „Kiedy Anglia strzeliła pierwszą bramkę, powinni iść po drugą. Tak, trzeba szanować ich klasę, ale cofnięcie się głęboko w obronie pozwoliło Argentynie wejść w własny rytm. Z uwagi na wszystko, co do tej pory pokazali – byli znakomici, walczyli w odpowiednich momentach i zasłużyli na zwycięstwo – teraz trzeba spojrzeć na decyzje menedżera. Ułatwili Argentynie zadanie w drugiej połowie.”
Krytyka taktycznych zmian i decyzji personalnych
Chris Sutton ocenił występ Tuchela jako „trenerską katastrofę”. Zwrócił uwagę na głębokie ustawienie i wprowadzenie dodatkowego obrońcy po objęciu prowadzenia przez Anglię. „Fakty pokazują, że Anglia wyszła na prowadzenie, a potem praktycznie oddała inicjatywę Argentynie. Głęboka obrona i wprowadzenie kolejnego defensora... piłka nożna jest dość prosta – trzeba przenieść grę wyżej. Nie da się bronić przez 30 minut przeciwko klasie, jaką posiada Argentyna. Dla mnie wina leży w całości po stronie trenera. Był negatywny, kiedy powinien był być odważny. Mógł być śmielszy przy zmianach. Na ławce byli Ollie Watkins i Marcus Rashford. I dlaczego nie zdjął Harry’ego Kane’a, skoro był praktycznie figurantem na boisku? Musi na to odpowiedzieć” – powiedział Sutton.
Ocena dziennikarza Guillem Balagué
Guillem Balagué podsumował, że brak odwagi i zbyt wcześnie nastawiona defensywa należy zapisać na konto Tuchela. Zaznaczył też, że Anglia znajduje się w „złotej erze” i uczy się rywalizować w najtrudniejszych meczach, ale to spotkanie było lekcją, że potrzeba więcej odwagi i lepszego odczytania gry przeciwnika. Dodał, że być może problem nie leżał wyłącznie w poprzednim szkoleniowcu, lecz także w brakach w linii defensywnych pomocników lub braku zaufania do nich.
Mistrzostwa Świata 2026 Piłka nożna Mistrzostwa swiata Anglia Argentyna Mistrzostwa świata 2026
Oglądaj mecze za darmo









